See stabiloituminen on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "stabiloitua",
"3": "-minen"
},
"expansion": "stabiloitua + -minen",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "stabiloitua + -minen",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "stabiloituminen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumiset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloituminen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumista",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumiseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumiselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumiselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumiseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "stabiloitumisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "stabiloitumisetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "stabiloitumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumistani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumiseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumiseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumiselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "stabiloitumisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "stabiloitumisettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "stabiloitumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumiseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumiseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumiseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "stabiloitumisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "stabiloitumisettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "stabiloitumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumiseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumiseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumiseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "stabiloitumisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "stabiloitumisettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "stabiloitumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumiseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumiseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumiseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "stabiloitumisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "stabiloitumisettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "stabiloitumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumistensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumiseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumiseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumiseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumiselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "stabiloitumiseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "stabiloitumisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "stabiloitumisiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "stabiloitumisettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "stabiloituminen",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "stabiloituminen",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "stabiloitumi",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [],
"form_of": [
{
"word": "stabiloitua"
}
],
"glosses": [
"verbal noun of stabiloitua"
],
"id": "en-stabiloituminen-fi-noun-Jt4SUMDp",
"links": [
[
"stabiloitua",
"stabiloitua#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"noun-from-verb"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "4 96",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "12 88",
"kind": "other",
"name": "Finnish nainen-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "10 90",
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -minen",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "3 97",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "3 97",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"verbal noun of stabiloitua",
"stabilizing, becoming stabilized"
],
"id": "en-stabiloituminen-fi-noun-g89AOJJk",
"links": [
[
"stabiloitua",
"stabiloitua#Finnish"
],
[
"stabilizing",
"stabilizing"
],
[
"stabilized",
"stabilized"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈstɑbiloi̯tuminen/"
},
{
"ipa": "[ˈs̠tɑ̝biˌlo̞i̯t̪uˌmine̞n]"
},
{
"rhymes": "-inen"
}
],
"synonyms": [
{
"_dis1": "0 0",
"word": "vakautuminen"
}
],
"word": "stabiloituminen"
}
{
"categories": [
"Finnish 6-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nainen-type nominals",
"Finnish nouns",
"Finnish terms suffixed with -minen",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/inen",
"Rhymes:Finnish/inen/6 syllables"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "stabiloitua",
"3": "-minen"
},
"expansion": "stabiloitua + -minen",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "stabiloitua + -minen",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "stabiloituminen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumiset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloituminen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumista",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumiseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumiselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumiselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumiseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "stabiloitumisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "stabiloitumisetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "stabiloitumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumistani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumiseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumiseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumiselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "stabiloitumisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "stabiloitumisettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "stabiloitumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumiseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumiseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumiseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "stabiloitumisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "stabiloitumisettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "stabiloitumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumiseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumiseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumiseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "stabiloitumisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "stabiloitumisettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "stabiloitumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumiseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumiseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumiseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "stabiloitumisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "stabiloitumisettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "stabiloitumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumistensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumiseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumiseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumiseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumiselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "stabiloitumiseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "stabiloitumisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "stabiloitumisiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "stabiloitumisettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "stabiloitumisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "stabiloitumisinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "stabiloituminen",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "stabiloituminen",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "stabiloitumi",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish verbal nouns"
],
"form_of": [
{
"word": "stabiloitua"
}
],
"glosses": [
"verbal noun of stabiloitua"
],
"links": [
[
"stabiloitua",
"stabiloitua#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"noun-from-verb"
]
},
{
"categories": [
"Finnish verbal nouns"
],
"glosses": [
"verbal noun of stabiloitua",
"stabilizing, becoming stabilized"
],
"links": [
[
"stabiloitua",
"stabiloitua#Finnish"
],
[
"stabilizing",
"stabilizing"
],
[
"stabilized",
"stabilized"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈstɑbiloi̯tuminen/"
},
{
"ipa": "[ˈs̠tɑ̝biˌlo̞i̯t̪uˌmine̞n]"
},
{
"rhymes": "-inen"
}
],
"synonyms": [
{
"word": "vakautuminen"
}
],
"word": "stabiloituminen"
}
Download raw JSONL data for stabiloituminen meaning in All languages combined (21.8kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.